Name Hon'ble Mr. Justice Hemant Kumar Srivastava
Source SERVICE
Date of Birth 02-Feb-1959
Initial Joining 12-Aug-2010
Joining at PHC 12-Aug-2010
Date of Retirement 01-Feb-2021
Address Patna High Court
   
Born on 02-02-1959 at Allahabad. Did B.A in 1977 and L.L.B in 1980 from Allahabad University .

Started practice law at civil court Gazipur (U.P) in 1982. Direct Recruited from bar as Addl. District & Sessions Judge and joined at Motihari, (East Champaran) on 16-05-1991. In the year 2002 promoted as District & Sessions Judge, at Munger and functioned as District & Sessions Judge at Muzaffarpur and Patna and also as Chairman Transport Appellate Tribunal, Bihar Patna.

Elevated as Additional Judge, Patna High Court on 12/08/2010 and became Permanent Judge on 10/08/2012.